Kaj na wywczasy??

17:39

 Tak mi się ten tekst spodobał, jak go w gazecie przeczytałam;p. Tekst napisał Remigiusz Rączka. Ostatnio przy wieczornych pogaduchach w zaGAJAczu Marta stwierdziła, że lubi gwarę śląską, więc proszę:))

Musza wom pedzieć, że mom pieroński problym. Momy koniec maja, a jo durch niy wiym kaj jechać na wywczasy. Terozki sie tela trombi o roztomańtych biurach podróży, co konsek kiereś zbankroci, że człowiek je cały zgubiony co tu robić. Nie chciołbych zostać z taszami na lotnisku, abo pod palymkom. A do tego Ministerstwo Turystyki padało, że jak se kieryś pojedzie, a biuro zbankroci, to nie do ani grosika, żeby ludzi skludzić nazot. I co o tym myśleć?
A jak już człowiek jednak, sie sztelnie te wywczasy, to uzaś niy wiy czy dobrze wybroł. Bo kaj tu jechać? Do Egiptu, żeby mieć bez poł wywczasów drapszajs, do Turcyje, żeby o piątek rano budziły nos ryki tego co woło na żykani do meczetu.
W Chorwacji je piyknie, ale uzaś ni ma piosku i se idzie kolana odżyć jak człowiek liźnie na zol, a ku tymu te pieroński jeżowce. Na Węgrach tyż piyknie, choć bez morza, cożkej dogodać sie z nimi za pierona niy idzie. I kaj jechać?
Czy nad polski morze? Przeca Bałtyk momy taki piykny, cudowne plaże. Cożkej pogoda. A ś niom je w Polsce jak z losowaniym Karolinki - trefi abo i niy. Jak trefi, toż je bajka, ale jak cołki tydziyń padze i je 13 stopni - to człowiek yno kupa piyndzy udo, bo chodzi od szynku do szynku i psinco 
s tego  mo.
Powiym wom, że je żech zgupiony i nie wiym co byda robioł. Dondzie do tego, że byda mioł wczasy pod gruszom - deka, niweja, radijok i swoja zegrodka, kaj przeca je tyż piyknie. Jak zgłodnieja, to utargom tomata, ku tymu jaki szałot, zupa z oberiby i objada rychtyk łacno te wywczasy. Jak byda sie chcioł potoplać, to se naplompia basyn i wskocza na ynta. Tak chyba zrobia jak nic mądrego do lipnia nie wymyśla. Pyrsk!

Z tym tekstem Was zostawiam, wybywam na mecz kuzyna. Ostatni w tym sezonie co grają u siebie na stadionie.

You Might Also Like

8 komentarze

 1. hahahah , dobry tekst :)

  OdpowiedzUsuń
 2. hahaha:D Marcie się spodoba! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. suuper...wczasy tuż, tuż:) A Martuchna poczyta z chęcią na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak niech już te wczasy nadchodzą:))

   Usuń
 4. Język ojczysty teściów i męża ;)
  Też kocham gwarę śląską, a mimo że na śląsku mieszkam rzadko mam przyjemność słyszeć.
  Mąż raz na ruski rok coś po ślunsku nam powie :D
  a ja, mieszkam niemal 20 lat, nie przyswoiłam. ;(

  Całuje MAdziu :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że już coraz mniej się używa takiej czystej gwary:)) 2 lat to :))Musisz powiedzieć mężusiowi żeby częściej gadał;p. Całuski posyłam:*:*

   Usuń

Subscribe